Panele fotowoltaiczne

Korzystając z paneli fotowoltaicznych, połączonych z resztą instalacji, można czerpać ekologiczną energię elektryczną ze słońca. Jest to nie tylko rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ale także bardzo korzystne ekonomiczne, pozwalające na bardzo duże oszczędności, związane z uniezależnieniem się od energii oferowanej przez elektrownie. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie instalacje fotowoltaiczne są sobie równe. Wraz z rozwojem technologii, pojawiają się nowe rozwiązania techniczne.

Chociaż praktycznie każdy wie, jak wyglądają panele fotowoltaiczne, nie wszyscy są świadomi, że istnieje kilka rodzajów produktów tego typu. Na rynku dominują ich dwa główne rodzaje, są to moduły polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Różnica między nimi jest zasadnicza i obejmuje zarówno budowę, ich proces produkcji, jak i efektywność działania.

Moduły polikrystaliczne


Podczas procesu produkcji, czysty półprzewodnikowo krzem jest rozpuszczany w podciśnieniu, a następnie przelewany do kokili, gdzie zastyga w określonej temperaturze. Takie bloczki są obrabiane, aż powstanie odpowiednia, komórkowa powierzchnia, z której powstają ogniwa.

Produkty tego typu są bardzo często spotykane, jednak z roku na tok ich popularność maleje. Wszystko dlatego, że ustępują sprawnością monokrystalicznym odpowiednikom, a różnica w cenie ich produkcji rokrocznie maleje.

Moduły monokrystaliczne


Do ich produkcji wykorzystywane są ogniwa monokrystaliczne, które stanowią najbardziej efektywne rozwiązanie spośród wszystkich rodzajów ogniw dostępnych na rynku. Ponadto ich żywotność wynosi minimum 30 lat.

Każde ogniwo jest wykonane z jednego kryształu krzemu, a jego sprawność jest uzyskiwana dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu jego struktury.

Dzięki swojej wysokiej sprawności, moduły tego typu stają się coraz powszechniej wykorzystywane, co wiąże się z obniżeniem kosztu ich produkcji.

Wybór ogniw


Decyzja odnośni konkretnego typu ogniw jest bardzo ważna, ponieważ to od ich sprawności zależy wydajność paneli, a w efekcie całej instalacji fotowoltaicznej. Zarówno polikrystaliczne, jak i monokrystaliczne ogniwa cieszą się dużą popularnością. Przy wyborze konkretnych rozwiązań najlepiej rozważyć je w kwestii stosunku jakości do ceny, a ta może być zależna od powierzchni instalacji.

Nasza oferta


Zajmujemy się instalacją oraz dystrybucją części instalacji fotowoltaicznych. Nasza firma, z siedzibą w Rudzie Śląskiej, oferuje zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne. Oferowane urządzenia pochodzą od znanych i cenionych producentów, dzięki czemu są niezawodne i świetnie spełniają swoje zadanie.